Koncepcja modelowego osiedla mieszkaniowego Nowe Jeziorki w Warszawie
Projekt modelowego osiedla jest oparty na przemyśleniach architektów z Grupy 5 oraz współpracujących z nimi urbanistów, wdrażających w Polsce metody projektowania miast zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Zdaniem autorów siłą miasta jest jego różnorodność, czytelna nie tylko w architekturze, ale i w ludzkiej aktywności. Podstawą komunikacji na osiedlu jest ruch pieszy wspomagany rowerowym.
Wewnątrz zespołu zaprojektowano różnorodne w skali miejsca spotkań mieszkańców. Kompletne funkcje społeczne, takie jak osiedlowy dom kultury, punkty przedszkolne czy szkoła, uzupełniają się z dostępnymi w każdym fragmencie osiedla sklepami i usługami.
Urbanistycznymi zwornikami zespołu są bazar przy stacji kolei podmiejskiej oraz miejskie place połączone pieszym, zielonym „szlakiem społecznym”. Brak garaży podziemnych (na rzecz zaprojektowanych wzdłuż torów budynków parkingowych separujących domy od hałasu) pozwala na równomierne obsadzenie osiedla wysokimi drzewami. Zielone przejścia między budynkami oraz przenikające się w różnych kierunkach, poprzez prześwity w parterach, kameralne dziedzińce oferują mieszkańcom wielość różnorodnych doznań przestrzennych.