Nowa Rotunda PKO BP w Warszawie - projekt konkursowy
Głównym zadaniem projektowym było nadanie nowego wizerunku ikonie jaką jest Rotunda zachowując jednocześnie jej gabaryty jak i największe walory estetyczno-konstrukcyjne. Z tego względu zachowaliśmy podstawowe proporcje i cechy charakterystyczne Rotundy. W bryle wycięto części budynku tworząc dwukondygnacyjny plac publiczny. Uzyskany podcień odsłania przechodniom i klientom banku unikalną konstrukcję dachu oraz stanowi strefę wejściową do poszczególnych funkcji budynku. Poprzez zwiększenie głębokości i zmniejszenie szerokości słupów wokół budynku wydobyto trójwymiarowość szkieletu i podkreślono rytm jego wszystkich elementów.
Ważnym elementem było też podkreślenie roli „spotkań”, jaką mimowolnie od lat pełni ten obiekt w tkance ścisłego centrum. Dlatego plac przed rotundą zaprojektowaliśmy, jako miejsce spotkań i punkt wyjściowy do dalszej drogi. Plac zaprasza swoim kolorem przechodni spod Domów Centrum, Pasażu Wiecha i al. Jerozolimskich. Analogicznie schody prowadzące z podziemi pokryte są barwioną żywicą poliuretanową, co sygnalizuje już pod ziemią wyjście na plac. Zależało nam na ekspozycji ikony, jakim jest budynek rotundy. W tym celu zastosowany jednolity kolor posadzki placu eksponuje filigranowy biały budynek Rotundy w wielkomiejskiej skali. Silny akcent kolorystyczny ma stać się dodatkową cechą rozpoznawalną miejsca.
Istotnym elementem była też struktura funkcjonalna obiektu oraz wymagany przez bank program. Zaproponowany przez nas budynek łączy funkcję bankową i społeczną zapewniając im jednocześnie niezależne funkcjonowanie. Wejścia do banku znajdują się na przedłużeniu osi Pasażu i od strony placu pod budynkiem. Osobne wejście dla personelu ulokowano od południa a przy wejściach do banku całodobowe strefy bankomatowe. Dwukondygnacyjna strefa centralna została spięta klatką schodową dostępną dla klientów i prowadzi przez 2 piętra bankowe.
Dodatkowo ulokowaliśmy nową funkcję tzw. Infoboxu. Z przykrytego placu można wejść do wydzielonej i niezależnej przestrzeni, aby uzyskać informację o wydarzeniach kulturalnych, sportowych muzycznych itp. w Warszawie. Stąd prowadzi droga do przestrzeni wystawienniczo-kulturalnej w podziemiu (wystawy czasowe, wykłady, pokazy). Infobox ma służyć zarówno turystom jak i mieszkańcom Warszawy, aby na bieżąco mogli dowiedzieć się, „co jest grane” w ich mieście. Informację można by pobrać w postaci mapki, ulotki czy aplikacji ROTUNDA na tel. komórkowy.