Zespół zabudowy mieszkaniowej i biurowej z usługami towarzyszącymi przy ul. Kieleckiej w Gdyni
Ideą projektu jest stworzenie na styku śródmieścia Gdyni i wzgórz morenowych, zespołu zabudowy, wewnątrz którego wielkomiejska skala przenikać się będzie z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi. Zespół białej punktowej zabudowy, dzięki zaprojektowanym w ich bezpośrednim sąsiedztwie placom, przeniesie wypełnianą ludzką aktywnością miejską tkankę Śródmieścia na zachodnią stronę linii kolejowej. Jednocześnie nawiąże do przyrodniczego sąsiedztwa wzgórz. Zlokalizowane na różnych poziomach zielone ogrody, zarówno w terenie jaki na dachach budynków wprowadzą pomiędzy wysoką zabudowę ludzką skalę i kameralność. Kontrastująca z zielenią prosta biała architektura budynków o jednorodnych geometrycznych podziałach nawiąże do jednorodnej zabudowy Gdyni z okresu przedwojennego modernizmu.
ROZKŁAD FUNKCJI I CHARAKTER ZABUDOWY
Wschodnią cześć zespołu zabudowy stanowi budynek biurowy, zachodnią zabudowa wielorodzinna. W oparciu o ideę mieszania funkcji, usługi dostępne są w parterach zarówno budynku biurowego jaki i mieszkaniowych. W zespole występuje zabudowa o rożnym charakterze – od punktowej (część mieszkaniowa) do kwartałowej (część biurowa). Zróżnicowana jest również skala budynków – od 24 do 120 metrów wysokość. Dominantę w zabudowie stanowi mieszkalny budynek wysokościowy zlokalizowany w północno wschodniej części terenu inwestycji. W połowie wysokości budynku zlokalizowano taras, z którego rozciąga się panoramiczny widok w trzech kierunkach – na zatokę, śródmieście Gdyni i port oraz w kierunku Sopotu i Gdańska. Zespół zabudowy posiada zlokalizowane pomiędzy budynkami i współpracujące ze sobą przestrzenie publiczne o zróżnicowanej funkcji.
Wielkomiejski charakter posiadają dwa place: pieszy plac wschodni, łączący wyjście z kolejowego przejścia podziemnego z głównym wejściem do handlowego Centrum Riviera oraz pieszo kołowy plac wewnętrzny, zlokalizowany w środku ciężkości zespołu i stanowiący zwornik wszystkich powiązanych z nim ruchem pieszym przestrzeni publicznych. Oba place powiązane są ze sobą reprezentacyjnym traktem pieszym pokonującym różnice wysokości i biegnącym ze wschodu na zachód przez przejścia bramowe i prześwity budynków. Trakt ten spija wielkomiejską przestrzeń z kameralnymi dziedzińcami wypełnionymi zielenią i funkcją o charakterze krajobrazowym i rekreacyjnym. Wszystkie przestrzeni maja charakter otwarty i nie są ogrodzone.
Projektanci branżowi:
Konstrukcje – AKMD
Instalacje – Cundall
Architektura krajobrazu – topoScape