ProjektyAktualnościO firmiePartnerzyMediaNagrody/KonkursyKontakt
Pl Eng
 
Budynki publiczneBiurowceBudynki mieszkalneModernizacjeHoteleSzpitaleEdukacjaHandelUrbanistykaInne
  • MONOPOLIS
  • Dworzec Główny PKP we Wrocławiu
  • Centrum medyczne Nowy Gurewicz
  • Lofty przy ul. Szwedzkiej
  • Palace Park
  • Wielki Piec (kopia)
  • Kamienica w Kazimierzu Dolnym
  • Hala przy ul. Ożarowskiej
  • Browar Piastowski we Wrocławiu
  • Willa na Mokotowie

Rozbudowa i adaptacja hali przy ul. Ożarowskiej w Warszawie

Inwestor:
Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu
Projekt:
2012-2013
Powierzchnia użytkowa:
1265 m2

Projekt zakłada rozbudowę i adaptację budynku zlokalizowanego w Warszawie przy ul. Ożarowskiej, na terenie osiedla “Koło” wzniesionego w latach 1947-56 wg proj. architektów Heleny i Szymona Syrkusów. Znajdujące się na terenie inwestycji obiekty- jednokondygnacyjna hala oraz przyległy do niej podpiwniczony łącznik, objęte są ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków.
Budynek o funkcji magazynowej, obecnie nieużytkowany, zgodnie z wytycznymi inwestora oraz opracowanym projektem zaadaptowany zostanie na ośrodek medytacyjny z pomieszczeniami mieszkalnymi przeznaczonymi zarówno dla jego stałych użytkowników jak i osób odwiedzających. W związku z dostosowaniem obiektu do planowanej funkcji w projekcie założono nadbudowę istniejącego budynku hali o jedną kondygnację. Elementy stanowiące nową tkankę cechować będzie nowoczesna forma, prosty, techniczny wyraz architektoniczny i współczesne rozwiązania materiałowe. Pozwoli to wyraźnie podkreślić podział pomiędzy istniejącymi, poddanymi renowacji elementami i nowoprojektowanymi bądź przebudowywanymi częściami budynku.
Na poziomie parteru hali, bezpośrednio w sąsiedztwie strefy wejściowej zaprojektowano przestronny hall, którego przestrzeń doświetlono przeszkleniami zlokalizowanymi w pasie nadbudowy. Po obu jego stronach- w niższych nawach hali przewidziano lokalizację przestrzeni socjalnej oraz pomieszczeń pomocniczych. Najważniejsze pomieszczenie w budynku – gompę – zaprojektowano jako wysokie, jednoprzestrzenne pomieszczenie, które doświetlono pasmowymi okienkami oraz świetlikami dachowymi. Na pozostałych dwóch kondygnacjach użytkowych budynku zlokalizowano pomieszczenia mieszkalne, techniczne i pomocnicze. W projekcie założono także wykonanie tarasu użytkowego nad jednokondygnacyjnym łącznikiem oraz częścią budynku hali. Zmiany objęły również zagospodarowanie terenu w rejonie strefie wejściowej do budynku oraz pas działki znajdujący się po południowej stronie budynku.