23-07-2021 - „NIE OD RAZU KRAKÓW ZBUDOWANO, ALE WARTO BYŁO POCZEKAĆ”

W myśl zasady, że zadaniem dobrej architektury rewitalizacji jest stworzenie synergii i komitywy pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, DEN Living będzie kontynuować pierwotne założenie budynku, który powstał dzięki wielkiej determinacji środowiska medycznego (w tym studentów) w 1927, aby służyć jako bursa studencka, rozszerzając go o funkcje, które odpowiadają potrzebom współczesności. Najważniejszym celem było stworzenie spójnego zespołu dwóch budynków w taki sposób, aby nowy obiekt stanowił nawiązanie i uzupełnienie zabytkowego Domu Medyków, będąc jednocześnie bryłą o współczesnym charakterze. Ważnym zabiegiem projektowym było załamanie skrzydeł nowego budynku i ustawienie ich pod różnymi kątami, tworząc ciekawe perspektywy od strony wewnętrznego dziedzińca. Dzięki temu zabiegowi przełamana została liniowości poszczególnych części nowoprojektowanej inwestycji. – tłumaczy arch. Agnieszka Wróblewska, Grupa 5 Architekci, pracowni która projektowała Inwestycję dla DEN Living.

Nawiązując do tradycji Domu Medyków, istotną częścią projektu są nie tylko „łóżka”, ale przede wszystkim wielofunkcyjna przestrzeń wspólna, zachęcająca do integracji i wypoczynku (w tym: sale sportowe, pokój kinowy, kawiarnia, ogród itd.), czy wspólnej pracy i wymiany idei (stanowiska do pracy i nauki). Poprzez inteligentny design udało się w ramach tego jednego i spójnego założenia, utworzyć dwie kubatury o nieco odmiennej, lecz konweniującej architekturze poprzez bilateralnie korzystną estetyczną symbiozę pomiędzy historią i współczesnością.

W istniejącym budynku historycznym planowane są apartamenty klasy premium – przestronne pokoje z kuchnią i łazienką, serwisowane jak hotel, lecz z dużą nutą indywidualizmu i stylu loftowego studio. Dotychczasowa aula zostanie zamieniona w nowoczesny co-working z salami konferencyjnymi i strefami do cichych rozmów.

Nowo powstający budynek, którego ciekawa bryła jest wynikiem pogłębionej analizy nasłonecznienia da młodym mieszkańcom jak największy dostęp do naturalnego światła. Jego kształt to również poszanowanie dla istniejącego, wiekowego drzewostanu, który stanowić będzie niepodważalny atut dla obszernego, wewnętrznego dziedzińca zaprojektowanego przy czynnym udziale Konserwatora Zabytków i krakowskiej pracowni, w sposób zapewniający naturalne wkomponowanie małej architektury w istniejącą zieleń. W tej nowo nakreślonej przestrzeni, powstanie tętniący życiem hub – kilkanaście typów pokoi pozwoli dopasować swoje „cztery kąty” stosownie do możliwości finansowych, oczekiwań co do powierzchni i sytuacji osobistej oraz bogaty program przestrzeni wspólnych w postaci sali kinowej, odrębnej siłowni, imponującej strefy do wspólnego gotowania i sal rozrywki. Ukłon w stronę zielonych rozwiązań towarzyszył Deweloperowi już na etapie koncepcyjnym i projektowym, dzięki czemu cała inwestycja spełnia wyśrubowane wymagania środowiskowe.

« powrót